Sohbet Siteleri

admin     02-03-19     Sohbet Odaları          133 Defa Okundu

Sohbet Odaları Nasıl Kullanılmalı?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte arkadaşlık ve sohbet sitelerinin de sayılarında bir hayli artış gözlemlendi. Reel arkadaşlık dışında sanal arkadaşlık edinmek isteyen kişiler sohbet sitelerine üye olarak bu isteklerini yerine getiriyorlar. Ancak sohbet sitelerinin kullanımlarına dair birtakım kurallar söz konusu. Bu nedenle konu ile ilgili bilgi almak isteyen birçok kişi sohbet siteleri nasıl kullanılmalı sorusuna yanıt arayarak bu kurallar çerçevesinde sohbet sitelerinde yer almak istiyorlar.

Sohbet siteleri siteye üye olmak isteyenlere sohbet Odaları nasıl kullanılmalı konulu duyurular yayınlayarak bu duyurularda yer alan kurallara uyulmasını istiyor. Bu kurallara uyulmaması durumunda kişilerin üyelikleri iptal edilerek sitenin sohbet özelliklerinden yararlanamıyorlar.

Sohbet Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar 

Sohbet odalari icerik görseli

Sohbet sitelerinde yer alan ve üyelerin dikkat etmesi istenen kuralların başında argo ve küfürlü ifade ve içeriklere yer verilmemesidir. Sohbet esnasında belli bir yaşın altında kişilerin de bulunabileceği düşünülerek küfürlü konuşmaların sohbet siteleri içerisinde yapılmaması gerekiyor.

Aynı zamanda bu tür ifadeler diğer üyeleri rahatsız edeceği gibi bu durum sohbet sitelerinin kalitesini düşürdüğü gibi aynı zamanda mevcut üyelerin de üyeliklerini sonlandırmalarına neden oluyor. Bu nedenden dolayı sohbet siteleri sohbet siteleri nasıl kullanılmalı konusunda küfür ve argo ifadelerin kullanılmaması hususunu en başta belirtiyor.

Sohbet sitelerinde dikkat edilmesi gereken bir konu da sohbet etmek isteyen kişilere ısrarlı bir şekilde yazmamalı ve sanal taciz denen davranışlardan uzak durulması gerekiyor. Sohbet siteleri bu durumun önüne geçebilmek için rahatsızlık veren ve sanal taciz eğilimi olan kişiler için şikayet edilmesi durumunda bu kişilerin sohbet imkanları öncelikle geçici ancak devamı durumunda sürekli üyelik iptallerini gerçekleştiriyor.

Sohbet Sitelerinde İletişim Adreslerinin Paylaşılmaması

Sohbet sitelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de iletişim adreslerinin kullanılmamasıdır. Bu kural sohbet sitelerinin genel kuralları içerisinde yer alan bir kural olmasından dolayı bu kurala uymayanlar sohbet sitelerinden uzaklaştırılıyorlar.

Sohbet odalarında iletişim adreslerinin gizli tutulması kuralı, kişisel bilgilerin korunmasına dair kanunlara istinaden alınan bir karardır. Bu nedenle sohbet siteleri üyelik işlemleri yapılırken özellikle yeni üye olan ya da olacak kişilere bu konuda uyarılar yapıyor.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?