Mobil sohbet

admin     03-01-20     Genel     ,      53 Defa Okundu

Mobil sohbet çılgınlığı… Nedir bu mobil sohbet ?
Mobil sohbet hayatımıza gireli pek fazla olmadı. İnsan hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler sayesinde eskiden bilgisayar veya laptop kullanarak gidebildiğimiz sohbet siteleri vardı. Hatta bilgisayar veya laptopta Java olmadan sohbet etmek imkansızdı. Doğrusu Java’da başlı başına bir problemdi. Java yüklü olan ama bağlantı kuramayan bilgisayarlar, Java güncellemesi yapmayı ihmal eden, unutan kullanıcılar vesaire sorunlar. Java,nın sertifika istemesi sonrası buna bulunan çözümler geçici oldu. Java ile bağlantı dönemi geride kaldı. Daha sonra lightIRC dönemi ile birlikte flash yazılımlar ile bir kısa dönem daha yaşadık. Flash player’de Java’dan farklı değildi. Zira ikisi de kullanıcıya zor zamanlar yaşattı. Bilindiği gibi sohbet kullanıcıları bu tür, bağlantı kuracak köprü yazılımların önemini ve özelliklerini pek bilemedikleri için çoğu zaman çözüm bulmakta zorlandılar. Hatta şunu söyleyebilirim. Daha önceleri MSN proğramı olmayan kimse yoktu. İnsanlar MSN aracılığı ile görüşüyorlardı. Şimdi skype ve benzeri çok alternatifler ver. Konumuz şu; MSN aracılığı ile bize ulaşan kullanıcılarımızın sohbete bağlanma sorunlarını çözebilmek için sabahlara kadar team .. proğramı bilgisayar başında uğraştırdık.

Şimdi gelelim son dönemlere, interneti yoğun kulllanan Kişiler her me kadar cep telefonu kullanıyor olsalar bile Web girişlerini kullanıyorlar. Ama büyük çoğunluk mobil cihazlar ile giril yapmakta. Şu’da varki bu işin asıl hazzını bilenler mIRC script’ten vazgeçemeyenlerdir. Bilindiği üzere mirc scriptler kullanım kolaylığı, geniş menü yelpazesi ve eklenebilen komutlar, menüler ile zengin bir araç haline dönüşebiliyor.

Günümüzde Mobil uyumlu olmayan sohbet sitesi kalmadı. Artık Java veya flash sorunları tarihte kaldı. Herkes elini cebine atıp telefonu ile istediği yerden mobil sohbete bağlanabiliyor.

İnternet sitelerinin mobil uyumlu olması önemlimi?
Elbette çok önemli. Arama motorlarının verdiği istatistiklere göre artık çoğunluk mobil giriş yapan kullanıcılarda. Bu yüzden her bir Web sitesi mobil uyumlu olmak durumunda. Dünden, bu güne geldiğimizde artık sohbet siteleri ve radyo bir arada bir telefon ekranında yapılabildiği gibi DJ’ler de yayınlarını, her ne kadar kopma veya bağlantı sorunu olsa da mobil cihaz üzerinden kullanayım diyorlar.
Bakalım yeni nesiller neler üretecek ve daha neler göreceğiz…


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?