Internet Üzerindeki sohbet siteleri

admin     23-06-19     Sohbet Odaları          749 Defa Okundu

Sohbetlerin İnternet Üzerinden Zor Olması
En az iki kişinin varlığıyla ortaya koyulan sohbet, arkadaşça konuşma havasıyla hoş vakit geçirmeyi sağlar. Günler öncesinden ayarlanan buluşmaların, çay bahçelerinin en nadide köşelerinde can bulması da sohbetin tadına varmayı kat be kat kuvvetlendirir. Bu tarz sohbet ortamları insanların konuşarak ve beden dillerini kullanarak iletişime geçmesi demektir. Mesela mimik hareketleri söylenen kelimenin ne tür bir yorumu olduğunu direkt belli eder. Asık bir surat ifadesi karşıdaki insanın kötü bir gün geçirdiğini söyler. Bu gibi örnekle sohbet ve yüz yüze iletişimin ilişkisini açıklayabilir. Fakat son zamanlarda hayatın büyük çoğunluğunu içine alan sosyal medya diye bir kavram var.
Sosyal Medya İletişimi Nasıl Bir Şey?
Birçok insanın kendi bilgilerini doğru olarak verdiği ama bunun yanında bir o kadar da sahte isim ve bilgilerle tamamen farklı bir hayatın gözler önüne serildiği bir dünya sosyal medya. Platforma göre; tatildeki fotoğraflar, yenilen yemekler, eğlenilen geceler, depresif ruh halleri gibi farklı içerikler bulunur. Bunların yanı sıra sosyal medya aynı zamanda bir sohbet siteleri ortamıdır.
Sohbetin İnternet Üzerinden Olması Mı?
Aynen öyle. Birbirini bulması imkansız insanların konuşması da bu internet özelliği sayesinde mümkündür. Ama bu sohbet odaları mesajlar ve gülücük, ağlama gibi duygu ifadeleriyle sağlanır. İki tarafın da gülücük atarak sohbeti sonlandırması gibi bir durum ortaya çıkar. İfade kullanmayan bir insanın kızdığı, sevindiği ve söylenenlerden alındığı anlaşılmaz. Birbirini tanıyan iki insanın iletişimi sosyal medya üzerinden sağlamaları daha kolaydır.
Fakat davranışları, duyguları hakkında fikir sahibi olmayan iki insanın iletişim kurması ise daha farklı olur. Bunun yanında sosyal medya kullanırken aynı zamanda arka planda yaşanan bir hayat da söz konusudur. Konuşulan konuya odaklanmak zor olur. Sohbet konusu farklı gerçekte yaşanan olay çok farklı olabilir. Oysaki gerçek hayatta konu konuyu açar, duygular belli edilir. Sohbet bitiminde ise bunu belli eden sözcüklerle kişiler ortamdan ayrılır.
Sohbetin sanal dünyadaki bilinmezliği anlaşmak için zor ve güvensizdir. Gerçek dünya ise sohbetin en güvenli halidir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?